Jak i dlaczego zmienia się projektowanie ogrodów?
- monasgardens
- 27 kwi
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 dni temu
Do niedawna ideałem ogrodu był ogród angielski z bujną, soczyście zieloną roślinnością (notabene w Anglii łagodniejszy klimat z większą liczbą opadów czyni ogrodnictwo sztuką nieco łatwiejszą).
Jednak w wyniku zmian klimatycznych z każdym rokiem zmniejsza się ilość wody słodkiej. Zmienia się przyroda, a co za tym idzie - zmieniają się cechy roślin, a wraz z nimi cechy siedlisk ludzkich.
Odpowiedzią na te zmiany są nowe style i nurty w projektowaniu ogrodów i krajobrazu, np.:
New Perennial Movement (USA) / Dutch Wave (Europa) - zrównoważone łąki preriowe / bylinowe;
xeriscaping (po grecku "xeros" - suchy), znany także jako ogrody suche / ogrody żwirowe;
ogrody leśne;
ogrody deszczowe;
ogrody permakulturowe.
Ogrody projektowane w ten sposób redukują nadmierną, niewykorzystaną powierzchnię trawnika i w ten sposób minimalizują potrzebę korzystania z wody i nawozów. Dobierane są głównie gatunki rodzime, co nie powoduje konieczności stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać rośliny w dobrej kondycji.
Rośliny dobiera się również w sposób jak najbardziej dopasowujący się do warunków występujących na konkretnej działce i w jej otoczeniu - w ten sposób kompozycja tworzy całość z otoczeniem i nie jest wyrwana z kontekstu. Takie podejście jest korzystne nie tylko z ekologicznego, ale i estetycznego punktu widzenia.