Bio.
Zwiedzam parki, ogrody prywatne i publiczne oraz ogrody botaniczne na całym świecie. Od wielu lat zdobywam wiedze praktyczną i teoretyczną na temat projektowania ogrodów. Byłam słuchaczką studiów podyplomowych o Projektowaniu Ogrodów Przydomowych na SGGW w Warszawie. Ukończyłam kurs Hortiterapii na PANS w Krośnie oraz kurs Ziołolecznictwa.
Mam na imię Monika. Jestem trzecim pokoleniem miłośników ogrodów i przyrody w mojej rodzinie. Kiedy sadziłam pierwsze cebule tulipanów, nie umiałam jeszcze czytać.
Filozofia
Już w starożytnym Rzymie wiedziano o dobroczynnym dla zdrowia wpływie spacerów wśród zieleni.
Na zdjęciu: ogrody Alfabia (Majorka), z elementami architektury m.in. rzymskiej.
Dlaczego styl śródziemnomorski
i naturalistyczny?
Projektowanie ogrodów to jedyna forma sztuki z udziałem materii ożywionej (roślin), którą od pozostałych dodatkowo odróżnia konieczność uwzględnienia zmian w czasie.
Jest wiele stylów w projektowaniu ogrodów, a na ich powstanie miały wpływ rozmaite czynniki: społeczne, klimatyczne, użytkowe, religijne
i inne.
Dzisiaj obszerny, krótko przycięty trawnik nierzadko kojarzy się z wysokim statusem społecznym, choć większość z nas tak naprawdę nie wie dlaczego...
"Zielone dywany", jako element kompozycji ogrodowej, zostały po raz pierwszy wykorzystane w Wersalu na dworze króla Ludwika XIV. Był dostępny tylko dla monarchy, gdyż tylko on dysponował wystarczającą armią ogrodników, którzy przycinali ogromne połacie trawy nożyczkami...
Historia trawnika i jego ewolucji jest fascynująca. Jednak z punktu widzenia bioróżnorodności trawnik o bardzo dużej powierzchni jest bezwartościowy. Podlewanie, koszenie, nawożenie, odchwaszczanie, wertykulacja, dosiewanie - czyli ogromny nakład czasu, pieniędzy, wody, energii elektrycznej, pracy - wydają się być marnotrawstwem.
W moich projektach staram się minimalizować ilość trawnika i proponuję alternatywy. W większości kompozycji trawnik, przynajmniej częściowo, może zostać zastąpiony roślinami niewymagającymi dużego nakładu pracy, czasu i zasobów i o większych walorach wizualnych, nie tylko w okresie kwitnienia.
Styl śródziemnomorski pozwala połączyć styl klasyczny z najnowszymi koncepcjami
w projektowaniu i stworzyć ogród inspirowany toskańską willą, hiszpańskim patio czy francuskim dziedzińcem, będący jednocześnie wspierającym przyrodę ekosystemem.